.::Hírcentrum : 2006.08.22. A rendőrség szólt a viharról a szervezőknek |
2006.08.22. A rendőrség szólt a viharról a szervezőknek
A rendőrök tudták, hogy jön a vihar, de nem volt mikrofonjuk. A vizsgálódó miniszter is leállíthatta volna a rendezvényt, de állítja, nem tudott a közelgő veszélyről.
A rendőrök szóltak a viharról a szervezőknek
A budapesti rendőrfőkapitány szerint a rendőrség szólt a tűzijáték szervezőinek a közelgő viharról, de csak percekkel a kezdés előtt. Ekkor azonban szerinte már nem volt elég idő feloszlatni a tömeget, de tájékoztatni még lehetett volna az embereket. Az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke szerint folyamatosan küldtek riasztásokat a katasztrófavédelemnek a közelgő viharról.
A rendőrség jelezte a szervezőknek a közelgő viharról szóló jelzést, de akkor már nem volt mit tenni - mondta Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya az MTV Nap-kelte című műsorában. Gergényi szerint 20 óra 40 perckor a siófoki vízirendészek értesítették budapesti kollegáikat a viharról.
A BRFK munkatársai ekkor a meteorológiai szolgálattól és a székesfehérvári rendőröktől kértek tájékoztatást. Miután 20 óra 46 perckor mindkét forrás megerősítette a közelgő vihar hírét, azonnal riasztották a szervezőket és a Dunán tartózkodó hajókat. Emellett szóltak a tűzijátékot szervező Nexus Kft. egyik munkatársának is, de akkor már a rendőrfőkapitány szerint késő volt, mivel már csak percek voltak hátra a kezdésig.
Gergényi szerint ugyanis két, két és fél óráig is eltartott volna, mire a tömeget sikerül szétoszlatni. A BRFK vezetője megjegyzte, hogy a szervezők ennek ellenére elvileg megtehették volna azt, hogy mikrofonon keresztül tájékoztassák az embereket. Arra a kérdésre, hogy a rendőrök ezt miért nem tették meg, Gergényi azt mondta: a rendőrök nem álltak a mikrofonok közelében, ráadásul ez nem a rendőrök dolga lett volna.
Folyamatosan küldték a riasztást
Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a Nap-keltében azt mondta, folyamatosan küldtek riasztásokat a katasztrófavédelemnek a közelgő viharról. Általános riasztást már vasárnap délelőtt is küldtek a viharról, majd később is, amikor délután öt óra körül a viharzóna "belépett" az országba.
Hozzátette: a 19 óra 39 perckor küldött riasztásban szerepelt először, hogy a vihar a közép-magyarországi régiót érinti, azt konkrétan nem tartalmazta, hogy Budapest központját is sújthatja. Dunkel Zoltán szerint azt, hogy a vihar intenzív zónája a tűzijáték helyszínét érinti, csak "az utolsó néhány tíz percben lehetett valószínűsíteni".
A kormányzati vizsgálat kiderítette, hogy a 19:39-kor elküldött riasztásról szóló emailt csak 23:30 körül olvasták el a katasztrófavédelemnél. Arra kérdésre, miért nem gondoltak a meteorológiai szolgálat munkatársai arra, hogy visszajelzés hiányában az e-mailen történő tájékoztatás mellett telefonon is értesítsék a katasztrófavédelmet, Dunkel Zoltán azt mondta: "legközelebb esetleg be kell építeni egy visszajelzési rendszert".
A katasztrófavédelem szóvivője, Dobson Tibor hétfőn reggel azt mondta, nem kaptak pontos előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálattól a vasárnapi esti budapesti vihar előtt. Olyan jelzést kaptunk, hogy erős vihar várható, de abban nem szerepelt konkrétan Budapest, illetve az sem, hogy az pontosan mikor várható - fogalmazott korábban Dobson Tibor. Dobson később, hétfőn este a Magyar Televízió Az Este című műsorában úgy pontosított: vagy szerverhiba okozhatta, hogy nem nézték meg időben az e-mailt, vagy munkatársuk figyelmetlensége miatt nem vették észre a fontos üzenetet. Azt azonban még nem tudta megmondani, hogy a két lehetőség közül melyik fordult elő.
Szilvásynak is volt joga
A vasárnap esti budapesti viharral kapcsolatos kormányzati vizsgálat még folyik. A vizsgálat feladata tisztázni, hogy az időjárásra vonatkozóan milyen előrejelzések álltak rendelkezésre, valamint azt, lett volna-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek. A vizsgálatot Szilvásy György kancelláriaminiszter vezeti, aki a megfelelő információk birtokában saját maga is jogosult lett volna leállíttatni a rendezvényt. (A Fidesz szerint ezért nem is lenne szabad, hogy a miniszter vezesse a vizsgálatot.)
Szilvásy hétfőn azt mondta, a Miniszterelnöki Hivatalban megvolt az a felelős, aki leállíthatta volna a vasárnap esti tűzijátékot. Mint mondta, Bodor Tibor főosztályvezető, főnöke Tóth Miklós szakállamtitkár és az ő főnöke, Gál J. Zoltán államtitkár állíthatta volna le a tűzijátékot.
A kancelláriaminiszter közölte: a tűzijáték leállítására Demszky Gábor főpolgármesternek mint a fővárosi védelmi bizottság elnökének is lett volna lehetősége, ha birtokában lett volna a szükséges információknak. Ezzel a miniszter reagált a főpolgármester nyilatkozatára, aki hétfőn délután kijelentette, nem tartja magát felelősnek a történtek miatt, szerinte ugyanis az állami ünnep lebonyolítása kormányzati kompetencia. Demszky ehhez kedden reggel azt tette hozzá: nem rendelkezett információval a viharról annak kitörése előtt.
Már négy halott
A vasárnapi viharban négyen haltak meg, egy eltánt személyt pedig még mindig keresnek. Azok közül, akik a partról nézték volna a tűzijátékot, hárman vesztették életüket, a negyedik áldozat pedig a Dunába esett egy csónakból. A halálos áldozatok között volt egy 12 éves kislány is, aki a budai alsó rakparton halt meg, amikor rádőlt egy fa. Vele együtt meghalt egy fiatal, román állampolgárságú férfi is. A pesti oldalon egy idős nő halt meg, egyelőre nem tudni, hogy sérülés vagy rosszullét miatt, valószínűleg infarktust kapott.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter hétfői közlése szerint a pánikban mintegy 300-320-an szenvedtek sérülést. Közülük 15-en súlyos sérüléssel kerültek kórházba. Szilvásy kancelláriaminiszter hétfőn délután viszont már több mint ötszáz sérülésről tudott, közülük hetvenen tartós kórházi kezelésre szorulnak.
|