A kormány azonnali vizsgálatot rendelt el a vasárnap esti események miatt - közölte a vízügyi tárca. Eközben kiderült, hogy a viharnak nem négy, hanem három halálos áldozata van. Korábban a Magyar Televízió azt közölte, hogy belehalt sérüléseibe egy sérült a Péterfy Sándor utcai kórházban, a kórházban azonban ezt a főigazgató titkárságán az [origo] kérdésére cáfolták. A vihar halálos áldozatai között van egy 12 éves kislány is. A kislány a budai alsó rakparton vesztette életét, amikor rádőlt egy fa. Vele együtt meghalt egy 30-40 év körüli férfi is. A pesti oldalon egy idős nő halt meg, egyelőre nem tudni, hogy sérülés vagy rosszullét miatt.
A sérültek számáról ellentmondó jelentések érkeztek, Györfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője 104 sérültről tud, a Magyar Televízió 240 sérültről számolt be. Budaházy Emil, a Péterfy Sándor utcai kórház főigazgatója szerint hozzájuk 136 viharban megsérült beteg fordult meg náluk az éjszaka folyamán. A főigazgató az [origo]-nak elmondta, hogy közülük 29 személy esetében volt szükség úgynevezett kisműtétre - amikor például egy kibicsaklott végtagot kell helyretenni -, és 7 nagyműtétet végeztek.
Budaházy Emil közlése szerint a 36 műtéteten átesett beteg közül 24-et kellett felvenni a kórházba, és reggel kilenc előtt nem sokkal már csak ketten voltak az intenzív osztályon. Egyikük már kifejezetten jól van, és várhatóan a másikuk is hamarosan rendbejön - mondta el a főigazgató. Sok szemsérültet is elláttak, két beteget, akiknek komplikáltabb szemsérülése volt, átszállítottak a szemészeti klinikára. Budaházy elmondta, nagyon zökkenőmentesen zajlott minden, és még őt is meglepte, hogy a betegek milyen fegyelmezettek, türelmesek voltak ebben a rendkívüli helyzetben.
A mentőszolgálat szerint a leggyakoribb sérülés a csonttörés és agyrázkódás volt. Sokak testébe üvegszilánkok fúródtak. Egy embert villámcsapás ért. Ráadásul több kishajó is összeütközött és felborult a vasárnap esti viharban a Dunán. Meg nem erősített információk szerint több vízbe esett embert is keresnek
Demszky: elkerülhető lett volna a tragédia
"Amennyiben a tűzijáték szervezői az Országos Meteorológiai Szolgálat 20 óra körül kiadott előrejelzésére hivatkozva lemondták volna a tűzijátékot, akkor nem következtek volna be a halálos tragédiába torkolló balesetek. Alapos vizsgálatnak kell kiderítenie a tűzijáték rendezésének, a lemondás elmaradásának körülményeit" - közölte Demszky Gábor főpolgármester, azt követően, hogy a rendkívüli esemény miatt összeült a fővárosi védelmi bizottsága.
A katasztrófavédelem állítja: nem kapott pontos előrejelzést
A katasztrófavédelem nem kapott pontos előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálattól a vasárnapi esti budapesti vihar előtt - közölte az MTI-vel a katasztrófavédelem szóvivője hétfőn reggel. Olyan jelzést kaptunk, hogy erős vihar várható, de abban nem szerepelt konkrétan Budapest, illetve az sem, hogy az pontosan mikor várható - mondta Dobson Tibor. Hozzátette: véleménye szerint a milliós tömeg aligha tudta volna időben elhagyni a helyszínt, ha az utolsó pillanatban lefújják a tűzijátékot, ami egyébként nem a katasztrófavédelem feladata. A katasztrófát az okozta, hogy a vihar éppen egy tömegrendezvényen csapott le - jegyezte meg. Molnár László, az OMSZ meteorológusa még vasárnap este az MTI-nek azt mondta: a szolgálat prognózisában előzetesen figyelmeztetett arra, hogy kilenc óra körül várhatóan Budapestet eléri a zivatarzóna.
Akadozik a közlekedés
Az esti felhőszakadásban sok helyen fák dőltek ki, több villamos és trolibusz- vonalon leszakadt a felső-vezeték, emiatt a járatok hétfőn reggel is rövidebb útvonalon járnak, a kimaradó szakaszon autóbuszok viszik az utasokat. A 3-as és a 62-es villamos csak rövidebb vonalon közlekedik, a 83-as troli nem jár - jelentette a Fővinform. Az esti felhőszakadás miatt a pesti és a budai alsó rakparton továbbra sem lehet közlekedni, mert tisztítják az útpályát. Több útvonalon letört faágakat kell kerülgetni, illetve hordalék borítja a burkolatot. Sok kereszteződésben pedig elromlott a jelzőlámpa, emiatt sárga villogó a jelzés, vagy sötétek a jelzőlámpák többek között: a Széna téren, a Hűvösvölgyi úton a Budakeszi úttól kifelé, a Bartók Béla úton több csomópontban, a Budaörsi úton a Villányi útnál, az Üllői úton a Könyves Kálmán körúti és az Ecseri úti kereszteződésben, az Éles-saroknál, a Mázsa téren.
Kidőlt fákhoz hívják a tűzoltókat
Hétfőn hajnalban még mintegy 250 helyen kell beavatkozniuk a fővárosi tűzoltóknak Budapesten a vihar miatt - közölte a tűzoltóság az MTI-vel. Mint a tűzoltóság diszpécsere elmondta, hajnali öt óra tájban is folyamatosan érkeztek a lakossági bejentések a vihar okozta károkról. Az ügyeletes valószínűnek tartotta, hogy a bejelentések száma - ahogy a lakosság felébred és észleli a károkat - a következő órákban még tovább nő.
A katasztrófavédelem szóvivőinek korábbi nyilatkozatai szerint a tűzoltókat főként kidőlt fákhoz, összetört autókhoz és megsérült háztetőkhöz riasztották. A rendőrség és a mentőszolgálat ügyeletén a távirati iroda érdeklődésére közölték, hogy a viharral összefüggésben hajnalban már nem kaptak riasztást.
Rendkívül jelentős károkat okozott a vihar Budapesten - közölte hétfő hajnalban a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. az MTI-vel. A társaság - a távirati irodához eljuttatott közleménye szerint - már több száz köbméter letört gallyat és a tűzoltóság által feldarabolt fát szállított el, és ezt a munkát folyamatosan végzi majd a nappali műszakban is. A vasárnap esti orkánerejű szél és az özönvízszerű esőzés elsősorban a budai és a pesti városrészek belső kerületeit érintette, a Budai Várat, Krisztinavárost, illetve a Belvárost.
Berendelték az orvosokat
Az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe 55 főt szállítottak be, főleg fej és koponyasérülésekkel - tájékoztatta az MTI-t dr. Kárpáti Vilmos. A főorvos elmondta: mentők, magánszemélyek, de rendőrségi autó is szállított be sérülteket a kórházba. Életveszélyes állapotú sérültjük nincs. Három orvos dolgozik a sérültek ellátásán. A kórház egyébként nem lett volna ügyeletes vasárnap este, a kórházba a rendkívüli eset miatt rendelték be az orvosokat.
A Péterfy Sándor utcai kórházba közel száz sérültet szállítottak be, főként súlyos sérülésekkel. Az ügyeletet teljesítő adminisztrátor elmondása szerint leginkább fejsérülések vannak, cserepek, téglák, faágak zuhantak az emberekre. Volt olyan is, akit villámcsapás ért. Az összes váró, műtő és röntgen tele van sérültekkel, öt-hat orvos folyamatosan dolgozik az ellátásukon - tette hozzá a kórház alkalmazottja. Az újpesti Árpád Kórházba tíz-húsz közötti sérültet szállítottak, akiket folyamatosan látnak el - közölte az ügyeletes orvos az MTI-vel.
A Máltai Szeretetszolgálat mentőállomására negyven embert szállítottak be. Közülük hárman szorultak orvosi ellátásra. A beszállítottak között több két-három éves, szüleitől elsodródott gyermek volt - tudta meg az MTI.
Fel nem robbant rakétákat keresnek
Esetleg fel nem robbant pirotechnikai eszközöket keresnek a tűzszerészek, amiatt a rendőrség Budán vasárnap éjjel több utcát lezárt. A rendőrök lezárták egyebek között a Lánchidat, a budai Alagutat, a Gellért teret és a Hegyaljai út egy részét - jelentette az MTI. A tűzijáték megkezdése után kitört vihar több működésbe nem lépett rakétát, bombát sodorhatott a házak közé. A Lánchídról az esőben elázott pirotechnikai eszközök nem indultak el.
|